Test za decu


Zašto je rano testiranje važno?
Većina naslednih bolesti nema vidljive simptome pri rođenju. Ranim otkrivanjem i pravovremenom terapijom mogu se sprečiti ozbiljne posledice i osigurati zdrav život vašeg deteta.
- Rano otkrivanje poremećaja i primena terapije.
- Prevencija oštećenja organa i organskih sistema.
- Mogućnost primene dopunskih dijagnostičkih metoda
- Pravovremena terapija može sprečiti ozbiljne komplikacije.
- Dete dobija šansu za normalan i kvalitetan život.
- Brže postavljanje tačne dijagnoze.
Oreana testira 106 naslednih bolesti
Neke od bolesti nemaju simptome pri rođenju, ali mogu brzo napredovati i ugroziti zdravlje deteta. Orena omogućava njihovo rano otkrivanje.
Fenilketonurija, Homocistinurija
Kongenitalna hipotireoza, Adrenalna hiperplazija
Beta talasemija
Cistična fibroza
Spinalna mišićna atrofija
Pendredov sindrom, Ašerov sindrom.
Šta je Oreana skrining test za decu?
Orena test je skrining test za 106 bolesti nakon rođenja deteta koji se izvodi u ranom novorođenačkom uzrastu ili periodu odojčeta kod zdrave dece i ima za cilj rano otkrivanje oboljenja koja se adekvatnom terapijom mogu sprečiti ili lečiti.
Zašto je značajan skrining dece?
Većina dece sa urođenim oboljenjima se rađa zdrava, a prvi simptomi bolesti se javljaju tek nakon nekoliko nedelja ili meseci, dok su roditelji ugavnom potpuno zdravi i bez ikakvih tegoba.
Ranim testiranjem dece po rođenju moguće je izbeći ozbiljne posledice poput teških oštećenja organa, usporenog rasta i razvoja, mentalne zaostalosti…jer Oreana test analizira nasledne bolesti koje se mogu pojaviti kod dece i kada roditelji nemaju simptome bolesti.
Skrining programi su obavezni u svakoj zemlji.
U ranom periodu posle rođenja, ta oboljenja se vrlo često ne mogu klinički utvrditi. Ukoliko se novorođenče ne testira, često se tipični znaci prepoznaju tek u periodu prvih godina života. Da bi se spečila trajna oštećenja, od velikog je značaja je skrining nakon rođenje i da se sa terapijom započne u prvim danima života.
Zato postoji potreba da se za naslednim bolestima traga odmah nakon rođenja deteta kako bi se na vreme otkrile i sprečio njihov uticaj na zdravlje deteta.
Kakvo je stanje u Srbiji trenutno?
Danas, mnoge bebe u Srbiji testiraju se pre nego što napuste porodilište.
U našoj zemlji zakonski je obavezan skrining svih beba pomoću Gatrijevog testa na: fenilketonuriju, kongenitalnu hipotireozu, a od nedavno i na CF – cističnu fibrozu i SMA – Spinalnu Mišićnu Atrofiju.
Gatrijev test radi se 5-8 dana od rođenja, ne računajući nulti dan, jer su u pitanju bolesti koje ostavljaju teške posledice na zdravlje deteta.
Ne čekajte simptome – Oreana test otkriva bolesti i pre pojave prvih simptoma!
Kako se nasledne bolesti prenose?
Genetske mutacije koje se prenose na decu od roditelja ne moraju uvek ispoljavati simptome kod samih nosilaca. Upravo zato mnogi roditelji ne znaju da nose potencijalno štetnu mutaciju koja, ukoliko se prenese i udruži kod deteta, može prouzrokovati razvoj određene nasledne bolesti.
Danas je moguće, čak i tokom trudnoće, testirati roditelje na najčešće recesivne nasledne bolesti poput cistične fibroze (CF), spinalne mišićne atrofije (SMA), policistične bolesti bubrega, fenilketonurije i drugih. Prepoznavanje statusa nosioca igra ključnu ulogu u sprečavanju ili ublažavanju ovih poremećaja, jer blagovremeno otkrivanje mutacija omogućava rano planiranje i adekvatno savetovanje.
Kako se prenose recesivne nasledne bolesti?
Ako su oba roditelja nosioci iste recesivne mutacije, mogu dobiti dete koje:
- Boluje od date bolesti (25%) – ukoliko dete nasledi mutaciju od oba roditelja.
- Nosi mutaciju, ali nema simptome (50%) – nasledilo je samo jedan mutirani gen.
- Potpuno je zdravo (25%) – nije nasledilo nijednu mutaciju od roditelja.
X-vezano recesivno nasleđivanje
Kod X-vezanih recesivnih mutacija, ishodi zavise od toga da li promenjeni gen prenosi majka ili otac, te da li ga nasleđuje sin ili ćerka. Štetni gen je smešten na X hromozomu.
- Zdrava žena koja je nosilac mutacije ima 50% šanse da njeno dete nasledi problematični gen. Ako ga preuzme sin, on će ispoljiti bolest, dok će ćerka postati samo nosilac (poput majke) bez simptoma.
- Muškarac koji boluje od X-vezanog poremećaja uvek prenosi mutaciju na svoje ćerke, koje postaju nosioci.
U praksi, žena koja je nosilac mutacije i zdrav muškarac mogu imati:
- 25% šanse za obolelog sina
- 25% šanse za zdravog sina
- 25% šanse za zdravu ćerku
- 25% šanse za ćerku koja je nosilac mutacije
Svakako, ranim genetskim testiranjem i savetovanjem moguće je otkriti prisustvo ovih mutacija i na vreme započeti odgovarajući tretman ili planiranje narednih koraka.
Kontaktirajte nas kako biste saznali više o genetskom testiranju i osigurali najbolju zaštitu za svoju porodicu.
Česti poremećaji i bolesti
Metaboličke bolesti
Fenilketonurija
Fenilketonurija (PKU) je najčešći nasledni poremećaj metabolizma aminokiselina karakteriše se povišenim nivoom fenilalanina u krvi. Na samom rođenju deca su bez simptoma.
Glavni simptomi fenilketonurije su: intelektualni poremećaj, hiperaktivnost, poremećaj držanja tela, svetlija kožu, kosa, bojua očiju, karakterističan miris…
Zašto je fenilketonurija kod dece važan deo skrininga? Leči se adekvatnom ishranom bez fenilalanina i tada je je prognoza izvrsna, dok u suprotnom nastaju komplikacije.
Kongenitalna hipotireoza
Kongenitalni hipotireoidizam je stanje kod koga postoji smanjena funkcija štitaste žlezde i javlja se na rođenju, kada bebino telo ne proizvodi dovoljnu količinu tiroidnih hormona.
Kongenitalnu hipotireozu prate: suva koža, žutica, slab apetit i slabo napredovanje deteta, prekomerna pospanost, zatvor, uvećan jezik, slabost mišića i deformiteti kostiju, otoci, neurološke smetnje…
Zašto je hipotireoza kod dece važan deo skrininga? Zahteva dugotrajnu i doživotnu terapiju, ali s obzirom na tretmane koji postoje i ranim otkrivanjem dete može da ima sasvim normalan, zdrav život uz terapiju.
Homocistinurija
Homocistinurija je nasledna metabolička bolest, koja nastaje usled mutacije CBS gena. Podjednako su zahvaćena oba pola, Posledica ovog poremećaja je nakupljanje aminokiseline, homocisteina, u krvi i mokraći oboljelih.
Komplikacije bolesti: anemija, intelektualni poremećaji, poremećaji ponašanja, kratkovidost, rizik od zgrušavanja krvi, arterijske i venske tromboze, osteoporoza, skolioza.
Zašto je homocistinurija kod dece važan deo skrininga? Ako se dijagnoza postavi odmah nakon rođenja nadoknada vitamnina B6 i folne kiseline uz ishranu sa smanjenim unosom metionina smanjuje rizik od komplikacija.
Imunodeficijentne, plućne I muskuloskeletne bolesti
Cistična Fibroza -CF
Cistična fibroza (CF) je autozomno recesivna nasledna bolest od koje obolevaju i dečaci i devojčice. Prvi znaci bolesti mogu da se jave bilo kada, obično u prve dve godine.
Cistična fibroza zahvata više organa, ali najviše problema izaziva u: plućima, crevima, jetri i pankreasu, gde se stvara se vrlo gust sekret koji sužava disajne puteve i izvodne kanale žlezda. Komplikacije bolesti su: opstrukcija creva (ileus) i disajnih puteva, poremećaji varenja, masna stolica, dijabetes, hepatitis, ciroza jetre , infekcije…
Zašto je cistična fibroza kod dece važan deo skrininga?Za sada, još uvek ne postoji lek za cističnu fibrozu, ali pravi tretmani po rođenju olakšavaju i produžavaju život detetu.
Spinalna Mišićna Atrofija -SMA
Spinalna mišićna atrofija (SMA) je autozomno recesivna nasledna bolest koja zahvata oba pola. Oko prve godine života ili ranije mogu se primetiti prvi simptomi.
Bolest se manifestuje postepenom, ali progresivnom atrofijom mišića i gubitkom osnovnih životnih funkcija, kao što je hodanje, varenje hrane, gutanje i disanje. Komplikacije bolesti su: usporen rast i razvoj deteta, slabo napredovanje, problemi sa spavanjem i ishranom, teški invaliditet, ponovljene epizode upale pluća, potreba za respiratorom, neadekvatno držanje tela…
Zašto je Spinalna Mišićna Atrofija kod dece važan deo skrininga?Rano otkrivanje odmah po rođenju i primenom terapije deci se osigurava normalno funkcionisanje.
Hematološke bolesti
Beta talasemija
Talasemija nastaje zbog mutacije gena HBB koji prenosi informacije za sintezu navedenih proteina koji ulaze u sastav hemoglobin i dovodi do nastanka izmenjenih crvenih krvnih zrnaca. Podjednako zahvata oba pola.
Glavni simptomi bolesti su: anemija, uvećanje jetre slezine, zaostajanje u rastu i razvoju, deformiteti kostiju, jaki bolovi u ekstremitetima, povećana sklonost ka infekcijama.
Zašto je talasemija kod dece važan deo skrininga? Rana dijagnoza i primena terapije i pre razvoja komplikacija, roditelji dobijaju informacije o riziku za buduću trudnoću.
Endokrinološke bolesti
Kongenitalna adrenalna hiperplazija
Kongenitalna adrenalna hiperplazija (KAH) je jedan od najčešćih endokrinoloških poremećaja, koji se nasleđuje autozomalno recesivno ili ređe autozomno dominantno.
Bolesti zahvata oba pola već u prvim danima života. Glavni simptomi bolesti su: najpre prenatalna virilizacija, a kasnije ubrzani rast i prevremeni pubertet kod oba pola, poremećaji elektrolita…
Zašto je KAH kod dece važan deo skrininga? Rano otkrivanje daje mogućnost lečenja čime se sprečavaju fatalne krize kod novorođene dece.
Bolesti povezane sa gubitkom sluha
Pendredov sindrom
Pendredov sindrom je nasledni poremećaj, urođenji gubitak sluha koji može biti povezan i sa drugim poremećajima, npr. poremećajem štitaste žlezde. Oštećenje sluha je veoma važno prepoznati odmah po rođenju jer neadekvatan sluh dovodi kasnije I do poremećaja u govoru.
Zašto je KAH kod dece važan deo skrininga? Rano otkrivanje gubitka sluha omogućava uvođenje slušnih pomagala ili implantata na vreme što ima povoljan uticaj na razvoj govora.
Kako funkcioniše proces testiranja?
Uzimanje uzorka
Bukalni bris (bris unutrašnje strane obraza).
Slanje u laboratoriju
Uzorak se analizira savremenim metodama.
Dobijanje rezultata
Pouzdani rezultati u roku od 2-3 nedelje.
Kako se nasledne bolesti prenose?
25% šansa da dete oboli ako su oba roditelja nosioci.
50% šansa da dete nasledi bolest ako je jedan roditelj oboleo.
Češće pogađa dečake ako majka nosi mutirani gen.
Prikaži spisak
MB – Metaboličke bolesti
BS – Bolesti sluha
EB – Endokrinološke bolesti
HG – Hemoglobinopatije
OB – Ostale bolesti
Značenje skraćenica za nasleđivanje:
AR – Autosomno recesivno
AD – Autosomno dominantno
XL – X-vezano (vezano za X hromozom)
Kategorija | Naziv bolesti | Geni | AR | AD | XL |
---|---|---|---|---|---|
MB | 2-metil-3-hidroksibutirna acidurija | HSD17B10 | ✔ | ||
MB | 2-metilbutirilglicinurija | ACADSB | ✔ | ||
MB | Nedostatak 2,4-dienoil-CoA reduktaze | NADK2 | ✔ | ||
MB | Nedostatak 3-metilkrotonil-CoA karboksilaze | MCCC1, MCCC2 | ✔ | ||
MB | 3-metilglutakonska acidurija tip I | AUH | ✔ | ||
MB | Nedostatak 3-fosfoglicerat dehidrogenaze | PHGDH | ✔ | ||
MB | Nedostatak β-ketotiolaze | ACAT1 | ✔ | ||
MB | Abetalipoproteinemija | MTTP | ✔ | ||
MB | Argininemija | ARG1 | ✔ | ||
MB | Argininosukcinska acidurija | ASL | ✔ | ||
MB | Defekt biopterina u biosintezi kofaktora | GCH1 | ✔ | ✔ | |
MB | Nedostatak biotinidaze | BTD | ✔ | ||
MB | Nedostatak karnitin-acilkarnitin translokaze | SLC25A20 | ✔ | ||
MB | Nedostatak karnitin palmitoiltransferaze tip I | CPT1A | ✔ | ||
MB | Nedostatak karnitin palmitoiltransferaze tip II | CPT2 | ✔ | ||
MB | Defekt unosa karnitina/transporta karnitina | SLC22A5 | ✔ | ||
MB | Cerebralni deficit kreatina | GAMT, GATM | ✔ | ||
MB | Cerebrotendinozna ksantomatoza | CYP27A1 | ✔ | ||
MB | Citrulinemija, tip I | ASS1 | ✔ | ||
MB | Citrulinemija, tip II | SLC25A13 | ✔ | ||
MB | Klasična galaktozemija | GALT | ✔ | ||
MB | Kombinovani nedostatak hormona hipofize | LHX3, PROP1 | ✔ | ||
MB | Kongenitalni poremećaj glikozilacije 1b | MPI | ✔ | ||
MB | Nedostatak kortikosteron-metiloksidaze | CYP11B2 | ✔ | ||
MB | Krigler-Najjarov sindrom | UGT1A1 | ✔ | ||
MB | Cistinoza | CTNS | ✔ | ||
MB | Fabrijeva bolest | GLA | ✔ | ||
MB | Nedostatak galaktoepimeraze | GALE | ✔ | ||
MB | Nedostatak galaktokinaze | GALK1 | ✔ | ||
MB | Nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze | G6PD | ✔ | ||
MB | Glutarska acidemija tip I | GCDH | ✔ | ||
MB | Glutarska acidemija tip II | ETFA, ETFB, ETFDH | ✔ | ||
MB | Glikogenoza tip 0 | GYS2 | ✔ | ||
MB | Glikogenoza tip Ia | G6PC | ✔ | ||
MB | Glikogenoza tip Ib | SLC37A4 | ✔ | ||
MB | Glikogenoza tip II (Pompeova bolest) | GAA | ✔ | ||
MB | Glikogenoza tip IIIa | AGL | ✔ | ||
MB | Glikogenoza tip VI | PYGL | ✔ | ||
MB | Hereditarna intolerancija na fruktozu | ALDOB | ✔ | ||
MB | Nedostatak HMG-CoA lijaze | HMGCL | ✔ | ||
MB | Nedostatak holokarboksilaze sintetaze | HLCS | ✔ | ||
MB | Homocistinurija | CBS | ✔ | ||
MB | Homocistinurija (poremećaji kobalamina) | MMADHC, MTR, MTRR | ✔ | ||
MB | Hiperholesterolemija | LDLR | ✔ | ✔ | |
MB | Hipermetioninemija | AHCY, GNMT | ✔ | ||
MB | Hipofosfatazija | ALPL | ✔ | ✔ | |
MB | MAT1A povezani poremećaj (hipermetioninemija) | MAT1A | ✔ | ✔ | |
MB | Izobutirilglicinurija | ACAD8 | ✔ | ||
MB | Izovalerijanska acidemija | IVD | ✔ | ||
MB | Krabeova bolest | GALC | ✔ | ||
MB | Nedostatak lipoprotein lipaze | LPL | ✔ | ||
MB | Nedostatak LCHAD (long-chain L-3-hidroksiacil-CoA dehidrogenaze) | HADHA | ✔ | ||
MB | Lizinurična netolerancija proteina | SLC7A7 | ✔ | ||
MB | Nedostatak lizosomske kisele lipaze | LIPA | ✔ | ||
MB | Malonska acidemija | MLYCD | ✔ | ||
MB | Bolest urina mirisa javovog sirupa | BCKDHA, BCKDHB, DBT | ✔ | ||
MB | Bolest urina mirisa javovog sirupa tip III | DLD | ✔ | ||
MB | Nedostatak MCAD (medium-chain acil-CoA dehidrogenaze) | ACADM | ✔ | ||
MB | Nedostatak medium/short-chain L-3-hidroksiacil-CoA dehidrogenaze | HADH | ✔ | ||
MB | Metahromatska leukodistrofija | ARSA | ✔ | ||
MB | Metilmalonska acidemija sa homocistinurijom | ABCD4, LMBRD1, MMACHC, MMADHC | ✔ | ||
MB | Metilmalonska acidemija sa homocistinurijom (X-vezano) | HCFC1 | ✔ | ||
MB | Metilmalonska acidemija (poremećaji kobalamina) | MMAA, MMAB, MMADHC | ✔ | ||
MB | Metilmalonska acidemija tip 0 (Nedostatak metilmalonil-CoA mutaze) | MMUT | ✔ | ||
MB | Nedostatak metilmalonil-CoA epimeraze | MCEE | ✔ | ||
MB | Mukopolisaharidoza tip 1 | IDUA | ✔ | ||
MB | Mukopolisaharidoza tip II (Hunterov sindrom) | IDS | ✔ | ||
MB | Nedostatak N-acetilglutamat sintetaze | NAGS | ✔ | ||
MB | Nefrogeni dijabetes insipidus tip II | AQP2 | ✔ | ✔ | |
MB | Niman-Pikova bolest tip A/B | SMPD1 | ✔ | ||
MB | Niman-Pikova bolest tip C1 | NPC1 | ✔ | ||
MB | Nedostatak ornitin-transkarbamilaze | OTC | ✔ | ||
MB | Nedostatak ornitin-translokaže (Triple H sindrom) | SLC25A15 | ✔ | ||
MB | Nedostatak fenilalanin hidroksilaze (fenilketonurija) | PAH | ✔ | ||
MB | Primarna hiperoksalurija tip I | AGXT | ✔ | ||
MB | Primarna hiperoksalurija tip II | GRHPR | ✔ | ||
MB | Primarna hiperoksalurija tip III | HOGA1 | ✔ | ||
MB | Propionska acidemija | PCCA, PCCB | ✔ | ||
MB | Nedostatak SCAD (short-chain acil-CoA dehidrogenaze) | ACADS | ✔ | ||
MB | Prolazna infantilna insuficijencija jetre | TRMU | ✔ | ||
MB | Nedostatak trifunkcionalnog proteina | HADHA, HADHB | ✔ | ||
MB | Nedostatak tirozin hidroksilaze | TH | ✔ | ||
MB | Tirozinemija tip I | FAH | ✔ | ||
MB | Tirozinemija tip II | TAT | ✔ | ||
MB | Tirozinemija tip III | HPD | ✔ | ✔ | |
MB | Nedostatak VLCAD (very long-chain acil-CoA dehidrogenaze) | ACADVL | ✔ | ||
MB | Vilsonova bolest | ATP7B | ✔ | ||
MB | X-vezana adrenoleukodistrofija | ABCD1 | ✔ | ||
BS | Nesindromski gubitak sluha | CDH23, MYO15A, OTOF, TMIE, TMPRSS3, TPRN, TRIOBP | ✔ | ||
BS | Nesindromski gubitak sluha | GJB2, GJB6, TECTA | ✔ | ✔ | |
BS | Jervel i Lange-Nilsen sindrom | KCNE1, KCNQ1 | ✔ | ||
BS | Pendred sindrom | SLC26A4 | ✔ | ||
BS | Šah-Vardenburgov sindrom | SOX10 | ✔ | ||
BS | Ušerov sindrom tip 1C | USH1C | ✔ | ||
BS | Ušerov sindrom tip 1G | USH1G | ✔ | ||
BS | Ušerov sindrom tip 2A | USH2A | ✔ | ||
BS | Ušerov sindrom tip 2D | WHRN | ✔ | ||
BS | Vardenburgov sindrom | PAX3 | ✔ | ✔ | |
EB | Kongenitalna adrenalna hiperplazija | CYP11B1 | ✔ | ✔ | |
EB | Kongenitalna adrenalna hiperplazija | CYP17A1, HSD3B2, POR, STAR | ✔ | ||
EB | Kongenitalni hipotiroidizam | PAX8, THRA | ✔ | ||
EB | Kongenitalni hipotiroidizam | SLC5A5, TG, TPO, TSHB | ✔ | ||
EB | Kongenitalni hipotiroidizam | TSHR | ✔ | ✔ | |
EB | Pendred sindrom | SLC26A4 | ✔ | ||
HG | Beta-talasemija | HBB | ✔ | ||
HG | S, beta-talasemija | HBB | ✔ | ||
OB | Cistična fibroza | CFTR | ✔ | ||
OB | Teška kombinovana imunodeficijencija | ADA, IL7R, JAK3 | ✔ | ||
OB | Teški kombinovani imunodeficijens (X-vezano) | IL2RG | ✔ | ||
OB | Spinalna mišićna atrofija | SMN1, SMN2 | ✔ | ||
OB | Imunodeficijencija 14A/B | PIK3CD | ✔ | ✔ |
Oreana
Akcija traje još samo:
Oreana
529€
429€
Uštedi 100€
- Platite na rate
- Savetovanje
- 106 naslednih bolesti
Šta kažu budući roditelji?
Često postavljena pitanja
U nastavku pronađite odgovore na najčešće nedoumice vezane za Oreana test za decu.
Šta je neonatalni skrining Oreana?
Kada je najbolje uraditi Oreana neonatalni test?
Koliko bolesti pokriva Oreana neonatalni skrining?
Da li je uzimanje uzorka za Oreana test bolno?
Kada mogu očekivati rezultate Oreana testa?
Šta ako Oreana test pokaže pozitivan rezultat?
Koje su prednosti Oreana testa u odnosu na Gatrijev test?
Da li Oreana test treba raditi samo ako postoje simptomi bolesti?
Da li Oreana test zamenjuje Gatrijev test?
Ukoliko imate dodatna pitanja, slobodno nas kontaktirajte—naš tim stručnjaka vam stoji na raspolaganju.